wz

CNC - vývoj, řešení, provedení a možnosti

Jednou jsme se při tlachání s ostatními dostali na téma CNC fréza pro řezání dílů nutných u stavby modelů. Česta si postěžoval, že v paneláku to nejde, že by ho sousedi vynesli v zubech, ostatní s prostorem taky nic moc, já jsem nabídl místo u sebe. Vyhodil jsem pár zbytečností, začali jsme brouzdat po internetu, shánět vymýšlet, kombinovat a po dvou až třech měsících vznikla frézka, kterou vidíte na vložených fotografiích. V tomto úvodu je potřeba uvést, že duchovním otcem byl Česta Novák, který udělal elektroniku, stavbu frézy konzultoval s Alanem Maczákem a my ostatní jsme dělali převážně ruce. První zkouška po celkovém smontování dopadla žalostně - nějak jsme to přehnali s vymezením vůlí - vlastně žádné nebyly a „ono se to nechtělo hejbat“. Takže znovu rozebrat, upravit, složit a zkusit. Došlo ke zlepšení, tak do třetice všeho dobrého zopakovat a už to chodí jak má. Pracovní plocha stroje je 1000 x 500 mm, prořez je momentálně limitován nástrojem, ale běžné tloušťky materiálů normálně zvládne.  Ostatní komentář bude u fotografií.

Toto je pro představu celkový obrázek se vším co k frézce patří. Samotný stroj, počítač, za ním vysavač pro odsávání - není spojen hadicí s frézou (manželka vyškubla na vysávání auta a snad vrátí) a tlaková láhev na ofukování třísek.

 

Základ frézy je skříň pro uložení převodů, elektroniky a x pojezdu vyrobená z dřevotřískových desek. Z důvodu snížení ceny byla vybrána deska s nepříšernějším odstínem, který byl ke koupení. Podstavec stroje je také z nějaké vyřazenosti - asi nějaký strojek z jatek, nebo od jakého čerta. Boční vedení na ose x je z profilů běžně dosažitelných v obchodě s ocelí - je to myslím profil na paneláková futra ke dveřím. Posun na ose Y je vytvořen z přesných trubek, stejně tak i na ose Z. Posuny na ose X a Y zajišťují trapézové závitové tyče, na ose Z je to tyč s metrickým závitem. Pro řezání je použita fréza značky FERM - cena dobrá, výkon dostačující. Pro příklad - běžela čtyři hodiny v kuse a žádné výrazné zahřátí či pazvuky z ložisek se neukázaly. Materiál k řezání je jednoduše přišroubován na dřevěný rošt, řeže se pomocí aplikace Step-four. První řezání byo zajímavé, frézka si zjevně dělala co chtěla, až postupně jsme začali ovládat frézku my a ne ona nás. Výsledek řezání je např. vidět v sekci modely - sorrell.

Na tomto rádobydetailu je vidět způsob montáže skříně frézky, uložení profilů, trapézové tyče, přenos pohonu osy x na druhou stranu stolu, druh krokového motoru a jeho uložení, včetně přenosu síly na trapézovou tyč. Na stole jsou vidět lišty k nimž je upínán materiál. Po opotřebení se snadno vymění.

Na snímku vlevo je vidět celkové uložení pojezdu osy X včetně matice a bočnice pojezdu osy Y. Pro valivý pohyb byly použity ložiska, která se běžně používají na mechanismus shrnovací plachty na kamionovém návěsu, matka je z plastu, který nepodléhá tvarové nestálosti při změně teplot (jak se jmenuje netuším) a bočnice jsou z kuprexitu tl. 10 mm.

Na tomto snímku je vidět uložení frézky na ose Z a částečně zpracování osy Y. Pro upevnění frézky byl použit hliníkový držák  z nějakého ručního nářadí po určité drobné úpravě. Pro odsávání byl použit plastový díl dodávaný k frézce Ferm. Chrániče sluchu jsou u tohoto zařízení nezbytností, protože frézka dělá nelidský kravál a stát u toho několik hodin není zrovna ono.

Na tomto snímku je vidět uložení trapézové tyče a krokového motoru na se Y. Spojení mezi motorem a trapézovou tyčí je jednoduše zvládnuto zahradní hadicí. Dolní a horní ocelová trubka zajišťuje vedení celého domku na ose Y.

Na pravém obrázku jsem se snažil vyfotografovat nástroje používané k vlastnímu dělení frézovaného materiálu. Jedná se o frézy o průměru 1.6 mm se zřejmým tvarem. Osvědčily se jak pro balsu,překližku i dural. Dural nutno mazat petrolejem.

Tak tato příšernost je odsávání nové verze. Původní vysavač si vynutila manželka na vysávání auta, tak jsem byl nucen prohrabat garáž a objevil jsem tento vysavač původně na zahradní použití—listí, apod. Je pravdou, že tah má brutální, decibely však taky. Prostě funguje - původně stál asi 1.500,- Kč

Dole pro zajímavost zbytky z řezání překližky.

Tato fotografie (vlevo) je ze začátku prosince roku 2006. Dan Bartůšek upravil plán na Funtanu, vytvořil data, přivezl si pár desek překližky a výsledek je vidět na dalších snímcích a v sekci modely. Pokud by byl zájem o vyříznutí, asi by se Dan nebránil svoje know how poskytnout.

Tak takhle to vypadá při řezání jedné z desek, ze které vypadnou díly budoucího modelu.

No a na této fotce vpravo je vidět kompletní vyřezání modelu. Myslím kompletní řezání dílu z překližky. Řezání balzy bohužel zvěčněno nebylo.