wz

Dílna, CNC, nářadí, pomůcky a co s tím souvisí

Skoro každý má na svých stránkách dílnu. Za dílnu považuje každý modelář svůj prostor, byť je sebemenší, ale je jeho, má zde svůj svět, je to místo realizace svých nápadů a snů. Je jedno jestli to je skříň v panelákové předsíni či vychytaná dílna se vším všudy.  Někteří modeláři mají dílnu vybavenou soustruhy, frézami i jinými obráběcími stroji a odvádějí na nich skvělou práci, kterou můžou beze studu nabídnout ostatním.  Tudy já nejdu. Mám garáž, kam každý den strkám auto (protože venku už mi ho chtěl nějakej lump ukrást) a vedle malou místnost z bývalé prádelny v bytovce. Do ní jsem nacpal malou kuchyňskou linku, kterou vyřadili rodiče, na ní pracovní desku, vedle jsme postavili CNC frézu, na zeď pověsil své výtvory a je celkem plno. Na této stránce chci uvádět rady pro začátečníky jako jsem já, ukázat úplně základní nářadí a pomůcky, které si myslím, že jsou potřeba. U zkušených matadorů tahle stránka vyvolá úsměv, ale kdo začíná a vejde do obchodu, kde něco chce a neví proč či jak to vypadá, to je opravdu děs. Ještě když člověku není dvacet ale o pár víc, tak je to ještě horší. Takže vy zkušení se nesmějte a pokud tady bude fakt nějaká blbost, tak mi to klidně napište a já zjednám nápravu.

    Tak na těchto třech fotografiích je moje království. Protože pocházím z vesnice, zvyklý něco pořád tvořit, jsem se nemohl smířit s představou, že budu bydlet v bytovce bez nějakého kutilského zázemí.  Postupem času se z prázdné garáže stala dílnogaráž a z vedlejší nevyužívané prádelny po drobných stavebních úpravách taková místnůstka pro všechno. Manželka v létě na zavařování a po zbytek času já na modelaření.  V garáži jsem udělal dlažbu (nějaká dvojka či trojka kvalita z české produkce za 80,-Kč/metr), ponk z kuchyňské desky a dřevotřísky (má přes čtyři metry a nepřekáží), osvětlení na stěnách z vyřazených zářivek a rozvod elektřiny kolem dokola, abych nemusel pořád tahat prodlužovačky. Dost se mi osvědčila zásuvka uprostřed stropu. Když dělám něco většího, postavím doprostřed rozkládací dřevěné kozy a na ně silnou dřevotřískovou desku (viz potahování nebo ladění Sorrella) a nad tímto stolem mám zásuvku - moc dobrý, nic nemusím přeskakovat překračovat, přívodní kabel k nářadí se nikde nemotá. Tohle by ale asi bylo nevýhodou pro menší lidi - ty to asi neocení.

   Ve vedlejší místnosti je malá kuchyňská linka a na ní pracovní deska - zase uříznutá 22 mm dřevotříska a na ní je nalepená zvuková izolace o tloušťce 6 mm. Přes toto celé je natažená folie co se používá na střešní konstrukce. Celá deska je k lince přitažená dvěma šrouby. Do desky jdou krásně zapichovat špendlíky, folie taky drží - je to tedy celkem vyhovující.

   Držák na letadla je svařen z odřezků po předělávání zábradlí a na trubkách nesoucích modely je natažená zahradní oplétaná hadice.  No a o frézce, která vykukuje na jedné z fotek se tady moc zmiňovat nebudu - má v této dílně samostatný odkaz.

    Celkem by sem pasoval i malý soustruh, ale na to nějak nezbývá. Zkusil jsem to doma a bylo mi řečeno: „Buď já nebo soustruh!“, tak mám manželku a soustruh nikde.